‘Patina’ van Jason Reynolds bekroond met Zilveren Griffel
Patina, geschreven door de Amerikaanse auteur Jason Reynolds, is op woensdag 18 juni bekroond met een Zilveren Griffel.
Patina, geschreven door de Amerikaanse auteur Jason Reynolds, is op woensdag 18 juni bekroond met een Zilveren Griffel.
'Patina' van Jason Reynolds bekroond met Zilveren Griffel
Patina, geschreven door de Amerikaanse auteur Jason Reynolds, is op woensdag 18 juni bekroond met een Zilveren Griffel. Dit is het tweede deel uit de populaire Track-serie. Eerder ontving Reynolds een Zilveren Griffel voor zijn boek Let goed op.
De jury over 'Patina'
Over ‘Patina’ schreef de jury: De persoonlijke ervaringen van de auteur sijpelen tussen de regels door. Tot in de kleinste details voel je dat hij uit zijn eigen leven heeft geput. Het is verfrissend om te zien hoe realistisch en overtuigend hij zwarte personages tot leven brengt. In de Nederlandse jeugdliteratuur is dat – zeker op dit hoge niveau – nog altijd zeldzaam. Juist daardoor is Patina als inzending uniek in zijn soort.
In dit verhaal is een grote diversiteit aanwezig, maar alles klopt – nergens komt het geforceerd over. Jason Reynolds weeft regelmatig hardloopmetaforen door de tekst. Soms neigen die naar het overdrevene, iets wat makkelijk zou kunnen gaan irriteren. Maar Reynolds weet dit op zo’n doeltreffende en genuanceerde manier te brengen, dat het juist versterkend werkt en nergens stoort.
De jury is enthousiast over het feit dat Patina het verhaal vertelt van een zwart meisje in haar eigen leefomgeving. De focus ligt op haar als hoofdpersoon en haar belevenissen, zonder dat huidskleur, racisme of discriminatie centraal staan.
Dankzij de uitzonderlijk goede vertaling van Maria Postema is het boek ook voor Nederlandse lezers volledig toegankelijk. Patina vult een leemte in de Nederlandse jeugdliteratuur: je herkent jezelf erin, of het opent je ogen voor een andere wereld.
Ontdek het boek
Ontdek meer boeken van Jason Reynolds
Laat je inspireren door meer boekennieuws!
Babyboekje van het Jaar 2026
Elk jaar verschijnen talloze babyboekjes. Maar welke is het allerleukst? Een deskundige jury heeft de vijf allermooiste boekjes geselecteerd uit de titels die de jaren zijn verschenen. Stem nu op jouw favoriet!
Winnaars Griffels en Penselen 2026
Op woensdag 17 juni werden de Zilveren Griffels en Penselen bekend gemaakt. Daarnaast werd voor het eerst de winnaar van de Groene Griffel bekendgemaakt, een nieuwe prijs in samenwerking met het Wereld Natuur Fonds.
Boeken voor jongeren – voortgezet onderwijs
Ben je op zoek naar de beste boeken voor jongeren? Bekijk hier onze boekentips en download gratis lesmateriaal voor in het voorgezet onderwijs.
Jason Reynolds komt naar Nederland!
Ben jij fan van Jason Reynolds? Dan mag je dit niet missen! Op zaterdag 21 maart is hij te gast in Bibliotheek Neude om van alles over zijn boeken te vertellen.
Mis geen enkel kinderboek of nieuwtje meer en schrijf je in voor onze nieuwsbrief
Ontvang elke twee weken nieuws, kinderboekentips en inspiratie!
Bedankt voor je inschrijving of aangepaste voorkeuren!
Je ontvangt binnen enkele minuten een e-mail waarin we je vragen je eventuele nieuwe aanmeldingen te bevestigen.
Het is mogelijk dat deze e-mail in je map ongewenste e-mail terecht komt.